TANITIM


Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı, doğal taş madenciliği, teknolojisi ve kullanımı konularında uygulamalı eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Program, Türkiye’deki doğal yapı taşları üreticileri için teknikerler yetiştirmektedir. Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı’nda %100 Türkçe dilinde eğitim verilmektedir. Ders geçme sistemleri ile eğitim – öğretim yapılır. Mutlak veya bağıl not değerlendirme sistemi uygulanır.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı mezunları, doğal taş madenciliği, mermer üretim ve işleme teknolojisi alanlarında çalışan firmalarda istihdam edilmektedirler. Mezunlar uygulamalı olarak mermer fabrikaları ile mermer üretimi yapılan doğaltaş ocaklarında, ayrıca yüksekokuldaki ve sektördeki atölyelerde çalışma imkânı bulmaktadırlar. Ayrıca, mezunlarımız istedikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı ile dört yıllık fakültelerde geçiş yaparak eğitimlerine devam edebilmektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi- Torbalı Meslek Yüksekokulu ve “Europäisches Fortbildungzentrum für das Steinmetz- und Steinbildhauerhandwerk” Uluslararası Gençlik Değişim Ortaklığı bulunmaktadır. Bu kapsamda program öğrencileri her yıl Wunsiedel’de uygulamalı Taş Yontu ve restorasyon konusunda eğitim almaktadır. Eğitim kapsamında başarılı öğrenciler içinden, aynı okulda Staj yapma imkânı da sunulmaktadır. Yüksekokulumuz Doğal Yapıtaşları Teknolojisi Programı ile her yıl düzenli olarak Marble fuarına katılmaktadır.

 

Bölüm Öğretim Elemanları
Ünvanı, Adı, Soyadı Email Telefon

(Dahili)

Uzmanlık Alanları
Doç. Dr. Altuğ HASÖZBEK

(Program Başkanı)

altug.hasozbek@deu.edu.tr 153 Genel Jeoloji / Mermer mineralojisi
Doç. Dr. Nurdan YILMAZ nurdan.yilmaz@deu.edu.tr 157 Maden İşletme / Mermerlerin Kesilebilirliği
Öğr. Gör. Ramazan HACIMUSTAFAOĞLU ramazan@deu.edu.tr 169 Genel Jeoloji / Mermer Mineraloji / Ocak Jeolojisi
Öğr. Gör. Tamer ERSOY tamer.ersoy@deu.edu.tr 164 Temel sanat eğitimi / seramik biçimlendirme teknikleri / Resim ve Heykel