TANITIM


Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü 2002 yılında kurulmuştur. Bölümde, gelişmekte olan cam ve seramik sektörü için ara eleman yetiştirilmektir. Sektörde, seramik mühendisleri ile vasıfsız elemanlar arasında, son teknolojik gelişmelere uygun olarak yetiştirilmiş eğitimli teknikerlere ihtiyaç vardır. Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü bu ihtiyaca cevap vermektedir. Seramik ve cam sektöründe teknolojik gelişmeleri izleyen, iş disiplinine sahip, ilgili araç gereç ve malzemeyi kullanabilen Endüstriyel Cam ve Seramik Teknikeri, mühendisler ile vasıfsız elemanlar arasındaki boşluğu doldurarak, üretim sürekliliğinin sağlamasında kalite ve kapasitesinin artmasına neden olacaklardır.

Endüstriyel cam ve seramik bölümünde öğrenciler öğrenimlerinin eğitimleri boyunca temel derslerin yanı sıra bölüm derslerini almaktadırlar. Sektörel deneyimleri için birinci yıl ve ikinci yıl sonunda yapılan stajlar ile öğrenilen teorik bilgileri pratikte uygulama ve inceleme olanağı bulmaktadırlar. Endüstriyel ve teknoloji ağrılıklı derslerin yanı sıra öğrencilerin kişisel becerilerini geliştirmek ve yaratıcılıklarını ortaya çıkartabilmek amacıyla Temel Sanat Eğitimi, Serbest Seramik Uygulama gibi derslerde verilmektedir. Bu derslerde öğrenciler sanatın tanımı, sanatsal ve yaratıcı düşünmeyi, form geliştirmeyi, geliştirilen formları ürüne dönüştürmeyi öğrenmektedirler.

Mezunlarımız kariyer planlamalarını Ege Bölgesindeki seramik fabrikalarında çalışarak hayata atılmaktadırlar, Ayrıca, istedikleri takdirde dört yıllık fakültelere Dikey Geçiş Sınavı ile eğitimlerine devam edebilmektedir.

Bölüm Öğretim Elemanları
Ünvanı ,Adı ,Soyadı Email Telefon (Dahili) Uzmanlık Alanları
Doç. Dr. İlker ÖZKAN

(Program Başkanı )

ilker.ozkan@deu.edu.tr 145 Seramik Üretimi, Geleneksel Seramik Teknolojisi, Bor İçerikli Seramiklerin Yüksek Sıcaklık Korozyon Davranışları
Doç. Dr. İ. Murat KUŞOĞLU murat.kusoglu@deu.edu.tr 143  Malzeme karakterizasyonu, Malzeme ısıl işlem, Toz Metalurjisi, Mikrodalga enerjisi ile malzemelerin ısıl işlemi
Doç. Dr. Tolga GÖK tolga.gok@deu.edu.tr 147 Fizik eğitimi.
Öğr. Gör. Meral OĞUZÜLGEN meral.oguzulgen@deu.edu.tr 178 Sanatsal Seramik